Zanim zdecydujemy się na psa rasy brachycefalicznej powinniśmy dowiedzieć się na jakie schorzenia okulistyczne może cierpieć. Ostatnio rasy te stały się bardzo popularne, co raz częściej widać je na spacerach w mieście, w parku i in. Ja natomiast widzę je co raz częściej na konsultacjach okulistycznych.

Buldog francuski, buldog angielski, mops, shih-tzu, boston terier, pekińczyk to rasy, które możemy zaliczyć do tzw. ras brachycefalicznych i jeśli ” chorujemy” na to żeby posiadać takiego psiaka polecam najpierw przeczytać mój artykuł.

Powyższe rasy charakteryzuje specyficzna budowa głowy, jest szersza i krótsza, a oczodoły płytkie. Pominę szereg nieprawidłowości w układzie oddechowym i skupię się na samych oczach. Po pierwsze gałki oczne średnio mieszczą się w płytkich oczodołach, są bardziej wystające, wytrzeszczone i bardziej podatne na urazy oraz wypadnięcie. Tak, wypadnięcie. Gałki oczne mogą wypaść nawet przy niewielkim urazie i jeśli szybko nie uzyskamy specjalistycznej pomocy okulistycznej, oko trzeba będzie prawdopodobnie usunąć. Nie tylko nasze zwierzę przeżyje niesamowity ból ale również straci widzenie obuoczne. Zbyt długie szpary powiekowe nie stanowią odpowiedniej ochrony dla rogówki a towarzyszący wytrzeszcz sprzyja niedomykalności powiek i jej wysychaniu. Wiele psów niestety śpi z półotwartymi powiekami. Oprócz wysychania rogówki spowodowanego patologią powiek może niezależnie dojść do zespołu suchego oka, kiedy produkcja łez spada…czyli robi się już zupełna „Sahara”. Bardzo częstym schorzeniem u brachycefalików jest wypadanie gruczołu trzeciej powieki. Produkuje on łzy, jeśli wypadnie trzeba go chirurgicznie odprowadzić na miejsce a nie USUNĄĆ. Jeśli pozostawimy go na zewnątrz ulegnie uszkodzeniu i znów będzie mniej łez. A jeśli nie ma łez pojawią się kolejne powikłania, które ostatecznie mogą prowadzić do utraty gałki ocznej. Fałdy nosowe, często mocno wystające, z sierścią, szorują po gałkach ocznych prowadząc do bólu, owrzodzeń i pigmentacji rogówki. Często również zdarzają się nieprawidłowości ze strony powiek – podwijanie, wywijanie, nieprawidłowy wzrost rzęs, dwurzędowość rzęs. Czy muszę pisać co w takich sytuacjach czują zwierzaki? proszę spróbować nie mrugać przez dłuższy czas albo przypomnieć sobie jak reagujemy gdy wpadnie nam jedna rzęsa lub meszka do oka. Niektóre psy żyją z takimi nieprawidłowościami wiele lat a nawet całe życie. Często temperament tych zwierząt, radość jaką emanują ogólnie psy nie pozwala nam zauważyć, że po prostu cierpią.

 

W długim skrócie. Podstawowe problemy okulistyczne ras brachycefalicznych:

 • Niedomykalność powiek
 • Entropium – podwijanie powiek
 • Ektropium – wywijanie powiek
 • Dwurzędowość rzęs, rzęsy dodatkowe
 • Niedrożność kanalików nosowo-łzowych
 • Trichiasis – nieprawidłowy wzrost rzęs
 • Zespół suchego oka – KCS
 • Nadmiernie uwydatnione fałdy nosowe
 • Wypadanie gałek ocznych
 • Wypadanie gruczołów trzecich powiek
 • Niegojące się owrzodzenia rogówki.
 • Przewlekłe zapalenie spojówek.

Oczywiście nie każdy pies rasy brachycefalicznej będzie chorował ale musimy mieć świadomość, że ryzyko jest spore. Jeśli mimo wszystko wciąż jesteśmy zdeterminowani i chcemy posiadać takiego zwierzaka, musimy liczyć się z ewentualnym leczeniem okulistycznym, często przewlekłym oraz z jego kosztami. Dobrze jest również kupować zwierzęta ze sprawdzonych hodowli, wolnych od okulistycznych schorzeń.  Zaoszczędzone pieniądze (+10 x tyle) z zakupu psa z pseudohodowli przeznaczymy na leczenie i nie tylko mowa tu o okulistycznych problemach. Rasy te cierpią też na inne schorzenia ale to już nie moja „bajka” aby o tym opowiadać. Życzę świadomości, rozwagi i zdrowych zwierząt 🙂

 

lek.wet. Anna Banaszek

Okulista weterynarz

Zadzwoń
error: Content is protected !!