Jeśli zauważyłeś u swojego pupila mokrą sierść wokół oczu – to znak, aby przeczytać poniższy
artykuł.
Najczęstszą przyczyną zacieków jest nadmierne łzawienie. Jak często na spacerze spotykamy maltańczyka, shih-tzu, buldoga francuskiego, cavalier’a lub pudelka z czystą okolicą oka? Bez wdrożonego prawidłowego leczenia – jest to niezwykła rzadkość.
Czy zacieki łzowe to tylko problem estetyczny?
Zacieki łzowe u psów to problem, który dotyka nie tylko estetyki, ale również zdrowia pupila. Nadmierne łzawienie może być wynikiem różnych chorób. Zacieki mogą prowadzić do podrażnień skóry, a w dłuższej perspektywie sprzyjać rozwojowi infekcji, destabilizacji filmu łzowego oraz przewlekłych stanów zapalnych. Dlatego warto z takim problemem udać się na konsultację okulistyczną.
Najczęstszym powodem nadmiernego łzawienia, z którym się spotykamy w przychodni to:
Entropium kąta przyśrodkowego
W tej jednostce chorobowej mamy do czynienia z wwijaniem się fragmentu owłosionej skóry brzegu powiekowego, a co za tym idzie nadmiernym mechanicznym drażnieniem rogówki.
Dodatkowo na tej wysokości brzegu powiekowego każde zwierzę ma punkt łzowy, którym wydzielina z oka powinna spływać do kanalika łzowego. Jeśli powieka zawija się w kierunku rogówki, niestety odpływ cieczy także jest utrudniony.
Wielorzędowość rzęs oraz rzęsy ektopowe
To patologie wynikające z nieprawidłowego wzrostu rzęs. Przy dwurzędowości rzęs (distichiasis) mówimy o
wadzie, w której rzęsy wyrastają z gruczołów Meiboma tworząc ich podwójny rząd na brzegu powiekowym.
Natomiast trichiasis czyli drażnienie przez nieprawidłowo ułożony włos dotyka najczęściej rasy brachycefaliczne. Sierść z powiek, mięska łzowego lub fałdów przynosowych zawija się w stronę gałki ocznej.
Rzęsy ektopowe – to rzęsy, które wyrastają w nieprawidłowym miejscu, często przebijają spojówkę kierując się w stronę gałki ocznej.
Wszystkie powyższe wady prowadzą do drażnienia spojówki, twardówki i rogówki, powodując stan zapalny, odruchową nadprodukcje łez i zacieki łzowe, czasem pojawiają się bolesne uszkodzenia rogówki a przy przewlekłym procesie jej pigmentację i nieprzezierność.
Nieprawidłowe rzęsy widoczne są w dobrym oświetleniu i przy użyciu lampy szczelinowej z 10-16 x powiększeniem. Dlatego tak ważne jest dokładne badanie przy użyciu odpowiedniego sprzętu.
Nieprawidłowe ułożenie powiek
Entropium – wywijająca się owłosiona powieka w kierunku rogówki – z reguły problem dotyczy powieki dolnej, jednak z wiekiem i działaniem grawitacji – co raz częściej spotykamy się także z opadaniem i entropium powieki górnej. Sierść pokrywająca powiekę drażni rogówkę, powodując bolesność, nadprodukcję łez oraz uszkodzenia rogówki.
Ektropium – powieka wywijająca się na zewnątrz, powodując nieprawidłowe odprowadzenie łez do punktu łzowego, tworząc idealne środowisko do gromadzenia się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Częste stany zapalne wywołane nieprawidłową budową anatomiczną powiek przejawiają się nadprodukcją łez,
zaczerwienieniem spojówek oraz świądem.
U niektórych ras psów olbrzymich (np. dogów niemieckich, bernardynów, mastiffów, owczarków
środkowoazjatyckich) dochodzi do połączenia obu zjawisk – zarówno entropium, jak i ektropium, tworząc efekt tzw. diamentowego oka. Jest to niezwykle bolesne schorzenie.
Zapalenie spojówek
Przyczyny zapalenia spojówek mogą być różne. Najczęściej wyodrębnia się zapalenia na tle:
bakteryjnym, wirusowym, alergicznym, grzybiczym, związane z urazem mechanicznym bądź obecnością ciała obcego.
Objawy zapalenia spojówek obejmują nasilone łzawienie, wypływ śluzowy bądź ropny, świąd, obrzęk i zaczerwienie spojówek, a co za tym idzie zamknięcie punktów łzowych i pojawienie się zacieków łzowych.
Fałdy skóry
Fałdy przynosowe u psów brachycefalicznych, czyli ras o krótkich pyszczkach (np. mopsiki, buldogi, pekińczyki, shih-tzu), mogą drażnić oczy i powodować ich nadmierne łzawienie. Dodatkowo, fałdy te stanowią sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów, co zwiększa ryzyko infekcji skórnych i okulistycznych.
Przewlekłe drażnienie może prowadzić do pigmentacyjnego zapalenia rogówki, jej nieprzezierności i utraty widzenia !
Kręty przebieg przewodów nosowo-łzowych
Tak jak problem z fałdami skórnymi, tak i kwestia mocno poskręcanych przewodów występuje najczęściej u psów brachycefalicznych. Ich długość jest podobna u każdej rasy psa, a im krótszy pyszczek, tym bardziej zakręcony może być ich przebieg.
Niewykształcenie/zrosty punktów łzowych
Niewykształcony punkt łzowy to wada wrodzona, która polega na braku możliwości odpływu łez do kanalika łzowego, przez co łzy zbierają się na powierzchni rogówki i spływają na powierzchnię
powiek. Z zarośnięciem punktu łzowego możemy spotkać się także wtórnie do przebytych ostrych infekcji np. wirusowych lub po zabiegach chirurgicznych, mających na celu usunięcie zmian rozrostowych.
W jaki sposób możesz pomóc swojemu pupilowi?
Przede wszystkim zadbaj o higienę okolicy oczu poprzez stosowanie bezpiecznych produktów . W większości przychodni weterynaryjnych znajdziesz specjalne chusteczki lub płyny do tego przeznaczone. Nie używaj produktów wybielających, pudrów itp., które w większości przypadków tylko nasilą problem, wywołując jeszcze silniejszy stan zapalny spojówek.
Przyjdź do nas na konsultację okulistyczną, a razem zastanowimy się nad przyczyną problemu. Dobierzemy indywidualny przebieg leczenia, który może polegać na wykluczeniu alergii pokarmowej/środowiskowej, wad anatomicznych (które z łatwością da się skorygować
chirurgicznie), stanów zapalnych (do wyleczenia kroplami przeciwzapalnymi i/lub antybiotykoterapią).
Pamiętajmy! Zacieki to nie jest norma
Poniżej znajdziesz galerię zadowolonych pacjentów z wizyt okulistycznych,
którzy pożegnali zacieki 🙂
lek.wet. Kinga Jakowska, przychodnia „Oczko-Vet
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi wpisami na temat okulistyki zwierząt, gdzie znajdziesz cenne porady dotyczące zdrowia oczu Twojego pupila. Dowiedz się, jak rozpoznać problemy ze wzrokiem u psów i kotów oraz jak dbać o ich zdrowie w codziennej opiece.